outdoor

Outdoor survival – maskáče, vojenské spacáky, nože …

outdoor priroda
Vstup do eshopu Outdoor :

 

 

 

Vybavte sa našou kvalitnou Outdoor výbavou a survival doplnkami. V našom eshope nájdete širokú ponuku na rôzne batohy a ruksaky, puzdrá a tašky, baterky, čelovky, lampáše, stany, vojenské spacáky a karimatky, poľné fľaše, buzoly, termosky, lovecké nože,  maskovacie siete, army optiku, ďalekohľady, vreckové nože, karambity, rôzne taktické vybavenie a výstroj, ale aj SURVIVAL nože s paracord padákovou šnúrou, alebo paracord náramky so zabudovaným kompasom, balíčky poslednej záchrany a mnoho iných pomôcok.

Pod pojmom Outdoorové oblečenie si u nás môžete predstaviť rôzne maskáčové tričká s dlhým alebo krátkym rukávom, mikiny, rôzne maskáče ako bundy, nepremokavé súpravy a komplety, alebo maskáčové nohavice. Väčšina tohto outdoor oblečenia je v typickom maskáčovom prevedení. Do outdoor vybavenia patrí určite aj dobrý stan a kvalitný vojensky spacak najlepšie vz.67 v ktorom vám nebude do rána zima a ešte karimatka pod spacák.  Skvelým pomocníkom Vám v prírode určite bude nôž. Lovecký, alebo vreckový nôž je praktická pomôcka ktorá má všestranné možnosti – hlavne ak sa jedná o multifunkčný nož. Multifunkčné, univerzálne nože v sebe skrývajú mnoho zaujímavých pomôcok ako lyžička, vidlička, pílka, nožnice, pilník, otvárač a pod. Sú to všetko užitočné nástroje, ktoré pri pobyte v prírode určite využijete. Alebo by ste ich aspoň mali využiť, keď ich tam výrobca týchto nožov už raz dal Smile-tpvgames.gif Taktiež u nás nájdete veľké množstvo kvalitných vreckových a loveckých nožov a k tomu za bezkonkurenčné ceny. Špeciálnym typom nožov sú tzv. Karambity – jeho zahnutá čepel je inšpirovaná medvedím pazúrom. Do náročnejšieho terénu určite odporúčame mačety a kukri, vďaka ktorým sa môžete osekať nežiadúce halúzky, poprípade si nasekať drevo, aby bolo večer dať čo na oheň pred stanom.

vojensky spacak
Spacák vojenský dôstojnícky ČSĽA

Správny výber oblečenia je dôležitý faktor pri rôznych outdoor aktivitách, ak už ide o túru v rámci rekreácie alebo adrenalínových výstupov na horu. Dostatočná pripravenosť Vás ochráni pred nečakanými zmenami počasia alebo terénu. Určite si nezabudnite pribaliť aj na najdôležitejšiu časť Outdoor výbavy – kvalitný ruksak alebo batoh, kompas na orientáciu v teréne, karambit či kvalitný vojenský spacák. A prečo práve ruksak, alebo batoh ? Práve v nich si totižto môžete odložiť a prenášať inú potrebnú výbavu ako sú vreckové nože, baterky, oblečenie, termosky, jedlo, ďalekohľad, mapu, kompas, buzolu, zápalky, survival nože a paracord náramky. Skrátka celé vybavenie máte na jednom mieste. Okrem toho ruksaky určite využijete aj pri iných príležitostiach, či už sa jedná o rodinné výlety, alebo ako „pracovné tašky“. Všetky produkty sú vyrobené iba z kvalitných materiálov, ktorú sú odolné a moderne spracované. Ak sa teda chystáte aj na stanovačku, určite si prezrite naše stany, karimatky, či kvalitné spacáky, pre milovníkov ARMY SHOPU aj originálne vojenské spacáky ČSĽA vz.67

 


 

história kresadla, alebo ako to celé začalo …

Povedzme si najprv niečo o založení ohňa pomocou dvoch kameňov ako to robili naši dávni predkovia. Na založenie ohňa pomocou kameňov, musíte mať najprv tie správne 2 kamene. Prvým kameňom je pyrit, markazit, alebo chalkopyrit a druhým dôležitým kameňom je pazúrik, alebo kremeň. Ak krešete pazúrikom o pyrit, vznikajú jemné iskry, ktoré sú na dennom svetle sotva viditeľné. Ak iskry dopadnú na ľahko horľavý materiál, môžu ho zapáliť. Nie je to ale až také jednoduché, ako by sa zdalo. Materiál na ktorý dopadnú iskry, musí byť naozaj ľahko horľavý. Ideálne je práchno. Ak máte všetko pripravené, môžete začať kresať. Nepretržitým udieraním pazúrika do pyritu vznikajú jemné iskry, ktoré treba smerovať na práchno. Toto môže trvať aj niekoľko minút. Ak sa nepodarí zapáliť práchno v priebehu niekoľko minút, treba očistiť práchno od napadaných úlomkov z kameňov, ktoré bránia dopadu iskry na práchno. Ak očistíte vrch práchna od úlomkov, môžete kresať znovu. Ak spadne iskra na práchno a konečne sa uchytí, vznikne malý žeravý uhlík, ktorému môžete pomôcť prísunom kyslíka ovievaním rukou a neskôr ak je uhlík už dostatočne veľký tak aj dýchaním na uhlík. Potom už len priložíte suchú trávu a rozfúkate do ohňa. Na takéto založenie ohňa ale treba mať trpezlivosť a nie vždy sa to podarí. Naši predkovia ale mali dosť času na skúšanie a experimentovanie. Ak ste na dovolenke niekde v prírode a máte dostatok času, trpezlivosti, správne kamene a práchno, môžete si to vyskúšať. No a pre tých „ostatných“ vymyslel švédsky armádny expert L. Fahlt kresadlo. Kresadlo je magnéziová tyčinka s ocieľkou. Potiahnutím ocieľky po tyčinke vznikajú iskry, s ktorými ľahko zapálite už pripravený suchý podklad, môže to byť suchá tráva, na ktorú pridávate už pripravené suché konáriky. Kresadlo je výborná vec, pretože je ľahko prenášateľné, veľmi odolné voči otrasom, mrazu, vode. Dokonca aj vlhké kresadlo hádže spoľahlivo iskry.  Ďalšou jeho prednosťou je pomer ceny a použitia. Kresadlo si zaobstaráte len za cca 5 eur a jeho použiteľnosť výrobca udáva až na 12 000 škrtov!!

kresadlo

kresadlo
kresadlo survive


Teda ak sa nachádzate niekde ďaleko od civilizácie a potrebujete si založiť oheň, no a keď ešte aj zistíte že máte premočené zápalky, s ktorými si asi ťažko pomôžete, potom Vám môže pomôcť akurát len magnéziové kresadlo. Samozrejme ak ho máte vo svojej outdoor výbave. Kresadlo je malý šikovný nástroj na založenie ohňa v prírode, kedy sa dva predmety o seba „otierajú“ a tak vznikajú iskry. Jeho história siaha až do praveku, kedy bolo dôležitou súčasťou života našich predchodcov.  Postupom času sa kresadlo zdokonalilo od búchania a trenia kameňmi, až do dnešnej podoby. Ide o veľmi obľúbený predmet všetkých zálesákov a milovníkov outdoor aktivít, pre ktorých je kresadlo jedným z kľúčových predmetov ich výbavy. Taktiež sa dá kresadlo využiť aj v domácnosti, napr. pri zakladaní ohňa v grile, alebo v krbe. S kresadlom dokáže narábať úplne každý a jeho princíp spočíva v rýchlom otieraní dvoch predmetov, ktoré produkujú iskry a dokážu zapáliť suchú slamu, či trávu a následným prihadzovaním väčších konárikov si vytvoríte ohnisko. Vďaka tomuto predmetu sa budete cítiť v prírode ako pravý dobrodruh a okrem toho je dobré mať pri sebe predmet, ktorý je veľmi praktický a ľahko prenášateľný.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.